Jak wybrać tablice – czerwoną czy żółtą ?

Które tablice wybrać – z czerwonym czy żółtym paskiem?

Aby wrócić zakupionym samochodem do Polski, musisz zakupić tablice rejestracyjne. Możesz wybrać tzw. żółte tablice, które wydawane są na 5 dni lub tablice czerwone, na których można jeździć przez 30 dni. Nie zapomnij też o ubezpieczeniu!

Gdy uda ci się już się sfinalizować transakcję, będziesz potrzebował tablic rejestracyjnych, na których dojedziesz do kraju. W Niemczech można zakupić dwojakiego rodzaju tablice wywozowe:

Tablice z żółtym paskiem wydawane są na 5 dni i są najtańsze, dlatego też cieszą się największą popularnością.

Natomiast tablice z czerwonym paskiem wydawane są na 15, bądź 30 dni i są naturalnie droższe. Dodatkowo, w przypadku zakupu tablic z czerwonym paskiem urzędnik w niemieckim urzędzie komunikacji zabiera dowód rejestracyjny, który otrzymałeś od sprzedawcy i drukuje dla ciebie nowy dowód rejestracyjny z twoimi danymi osobowymi. Otrzymujesz również nowy Brief, na którym nadrukowane są twoje dane. Brief, który otrzymałeś od sprzedawcy zachowujesz, jednak urzędnik obcina mu róg i wbija specjalny stempel świadczący o zmianie właściciela.

 

Aby móc wyjechać świeżo zakupionym samochodem z Niemiec do kraju, będziesz musiał, oprócz tablic, zakupić również ubezpieczenie oraz uiścić opłatę skarbową. W większości komisów sprzedawcy pomagają kupującemu w załatwieniu wszystkich formalności, chociaż nie zawsze może tak być, dlatego warto się o tym upewnić przed wyjazdem.

 

Gdy będziesz zmuszony samodzielnie załatwić wszelkie formalności, musisz udać się do niemieckiego urzędu komunikacji (niem. Zulassungsstelle), przy którym są zlokalizowane oddzielne punkty, gdzie kupuje się ubezpieczenie oraz tablice rejestracyjne. Najpierw kupujesz ubezpieczenie (niem. Versicherung), następnie udajesz się do urzędu, pobierasz numerek (jak na polskiej poczcie) i czekasz na swoją kolej, aby załatwić wszystkie formalności. Trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości. Czas oczekiwania jest bardzo różny – czasem uda ci się wszystko załatwić w 20 min, a czasem zajmuje to kilka godzin! Wszystko zależy od liczby osób, które oczekują przed tobą. Następnie należy uiścić opłatę skarbową (często w automatycznej kasie), a potem udać się po zakup tablic, na które przyklejana jest czerwona lub niebieska nalepka. Tablice zakładasz na zakupione auto i możesz ruszać w drogę do kraju.

 

Warto zaznaczyć, że kupując tablice wywozowe, obojętne, czy z czerwonym, czy z żółtym paskiem, nie musisz przyjeżdżać zakupionym autem, ponieważ nikt nie będzie dokonywał oględzin pojazdu.

5 komentarzy

  1. Dwukrotnie kupowałem ostatnio auto i dwukrotnie auto było sprawdzane przez pracownika Zulassungsstelle, dopiero po oględzinach przyklejał nalepkę na tablice.

  2. Dość dobry artykuł. Konkretny lecz nie idealny. Za mało nazw własnych co i jak nazywa się w DE, to jest potrzebne laikowi. Ale OK!… w porównaniu do innych asów którzy piszą jak sprowadzić auto – żeby sprawdzać czy jest książka serwisowa i komplet kluczyków, he he, gryzipiórki znad biurka – co to daje?!?

  3. Wczoraj miałem okazje kupić auto i są już niby tylko czerwone tablice, tak jak pisze @darkuss trzeba przyjechać z autem na oględziny i dopiero naklejane są naklejki po oględzinach i oddaje papiery.

    1. Istotnie coraz częściej w przypadku obcokrajowców urzędnicy za wszelką cenę starają się wydawać tablice eksportowe czyli z czerwonym paskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.